New London Awards 2012

King's Cross © Hufton and Crow

Wallis House

Clapham Library

Tidemill School Deptford Lounge

University Of The Arts London ©Hufton+Crow

Stanley Park High

UCH Macmillan Cancer Centre

Library Street Affordable Housing

New London Award 2012 winners were announced at The Guildhall along with a Special Award, the People's choice Award and 'Not-the-Olympics' Special Prize

The New London Awards recognise the very best in architecture, planning and development in the capital.

New and proposed projects were eligible across all sectors of the built environment and were judged by an international jury.

The jury looked for schemes of the highest design quality and awarded those that demonstrate a positive impact on their surroundings and make a wider contribution to life in the city.

Winning schemes were announced on the 10th of July at NLA’s Annual Lunch at the Guildhall and will feature in the NLA galleries at The Building Centre and in a special publication.

International Jury members Toggle

  • Dominique Alba, Director, L'Atelier Parisien d'Urbanisme (APUR), Paris
  • David J Burney, Commissioner, New York City Department of Design and Construction
  • Hugo Macdonald, Design Editor, Monocle
  • Riccardo Marini, City Design Leader, Edinburgh City Council
  • Peter Murray, Chairman, NLA (chair)
  • Monica von Schmalensee, CEO/VD, Partner, White

Expert Assesors Toggle

  •  Jacqueline Beckingham, Director, Benoy; David Birkbeck, Chief Executive, Design for Homes;
  • Pat Brown, Director, Central; Richard Coleman, Principal, Richard Coleman Citydesigner; Rupert Cook,
  • Director, Architecture PLB; Mark Davy, Director, Future City; Eleanor Fawcett, Head of Design, OPLC;
  • Victoria Fairhall, Development Director– London Portfolio, Land Securities; Sarah Gaventa, Head of
  • Communications, Rogers Stirk Harbour + Partners; Andrew Jones, Managing Director, AECOM; Phyllida
  • Mills, Partner, Penoyre & Prasad

Sponsored by Toggle

  • #
  • #
  • #
  • #
  • #
  • #
  • #
  • #

Share this page Toggle

Special Awards Toggle

New Londoner

 Irvine Sellar, Chairman, Sellar Property Group

-

Overall Winners

Olympic Legacy Communities Masterplan 
Allies and Morrison, Maccreanor Lavington and Witherford Watson Mann for London Legacy Development Corporation

-

King's Cross Station Redevelopment, N1
John McAslan + Partners, Arup, Network Rail and Vinci for Network Rail

-

Conservation & Retrofit sponsored by NBS Toggle

Winners

King's Cross station redevelopment, N1
John McAslan + Partners, Arup, Network Rail and Vinci for Network Rail

-

Wallis House, TW8
Assael Architecture Ltd for Barratt West London

-

Commended

30 North Audley Street, W1
Latitude Architects and Designers Ltd for Grosvenor

-

Haunch of Venison Yard, W1 
Haworth Tompkins Ltd for Haunch of Venison Yard

-

Culture & Community Toggle

Winners

Clapham Library, Clapham One, SW4
Studio Egret West for Cathedral (Clapham) Limited and United House Group

-

Tidemill Academy and Deptford Lounge, SE8
Pollard Thomas Edwards architects for LB Lewisham

-

Commended

National Maritime Museum, Sammy Ofer Wing, SE10
Purcell for Royal Museums Greenwich

-

Education sponsored by Pipers Toggle

Winners

New University of the Arts London Campus for Central Saint Martins at King's Cross, N1
Stanton Williams for Argent / University of the Arts

-

Stanley Park High, SM5
Haverstock Associates LLP for LB Sutton

-

New Students' Centre (NSC), EC2
Oʼ Donnell + Tuomey Architects for LSE Estates Division

-

Commended

Heartlands High School, N22
tp bennett for LB Haringey

-

The Urswick School, E9
Avanti Architects for Hackney Local Education Partnership

-

Health sponsored by Speechly Bircham Toggle

Winner

UCH Macmillan Cancer Centre, WC1
Hopkins Architects and Skanska Construction for UCLH Hospitals NHS Foundation Trust

-

Homes sponsored by M3 Consulting Toggle

Winner

Library Street Affordable Housing, SE1
Metaphorm Architects for London & Quadrant/Southwark Council

-

Commended

Talgarth Road, SW14
Weston Williamson for Stadium Housing Group

-

The Brassworks, W2
Belsize Architects for The Church Commissioners

-

Minoco, E16
Feilden Clegg Bradley Studios and Glenn Howells Architects for Ballymore Group

 

-

Vaudeville Court, N4
Levitt Bernstein Associates for Homes for Islington/LB Islington

-

Hotels sponsored by Whitbread Toggle

Commended

Aloft ExCel London, E16
Jestico + Whiles for ExCel London/Starwood 

-

Masterplans Toggle

Winners

East Croydon Masterplan, CR0
Studio Egret West and Croydon Council for Croydon Council

-

Olympic Legacy Communities Masterplan
Allies and Morrison, Maccreanor Lavington and Witherford Watson Mann for London Legacy Development Corporation

-

Offices sponsored by Dowling Jones and Stone Toggle

Winners

AirW1 Offices, W1
Dixon Jones for The Crown Estate

-

The Granary, IG11 
Pollard Thomas Edwards architects for Rooff Ltd

-

Commended

5 Hanover Square, W1
Squire and Partners for Mitsui Fudosan/Stanhope

-

Public Spaces sponsored by Broadgate Estates Toggle

Winners

Arundel Square, N7
Pollard Thomas Edwards architects and Remapp for United House

-

Developments / Londonewcastle and Islington Greenspace Stitching the Olympic Fringe, various locations  
London Legacy Development Corporation

-

Commended

Abundant Amelia, SE17
Dallas Pierce Quintero for Southwark Council

-

Ladywell Fields, SE13 
BDP for LB Lewisham

-

Sport and Play Toggle

Winner

Hackney Marshes Centre, E9
Stanton Williams for LB Hackney

-

Commended

Up at the O2, SE10
Bblur, Rogers Stirk Harbour + Partners and ISG for AEG

-

The Temporary Toggle

Winner

A Room For London, SE1
David Kohn Architects for Living Architecture in association with Artangel

-

Transport and Infrastructure sponsored by Bircham Dyson Bell Toggle

Winner

King's Cross station redevelopment, N1
John McAslan + Partners, Arup, Network Rail and Vinci for Network Rail

-

London 2012 Olympic Park Infrastructure, E14 
Wilkinson Eyre and SKM for Olympic Delivery Authority

-

Commended

Bow Riverside
Adams and Sutherland for British Waterways

-